Langeland Kommune har netop aftalt med Udlændinge Styrelsen at være operatør for drift af en asylafdeling i Rødbyhavn, skriver Lolland Kommune i en pressemeddelelse.
Allerede om få uger, den 7. februar, ankommer de første asylansøgere til Skippergården, hvor der kan bo ca. 80 asylansøgere.
Ifølge pressemeddelelsen arbejders der på at udevide, så der på sigt kommer til at bo op til 120 – 150 asylansøgere.
- Det er gået meget stærkt med aftalen, men heldigvis, så har Skippergården tidligere været brugt til indkvartering af asylansøgere, så indretningen er på plads. Det er dog fortsat et stort arbejde med opstart, og nuværende personale fra asylcenter Holmegaard på Langeland har stillet sig positivt til rådighed i opstartsperioden, indtil der bliver ansat personale ved afdelingen i Rødbyhavn, skriver Direktør Borger, Børn og Unge i Langeland Kommune René G. Nielsen i pressemeddelelsen, hvor han fremhæver at det samtidigt med genoprettelsen af asylcenteret arbejdes på en aftale mellem center og kommune om pasning og skolegang for børnene.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker