Embedsmænd og teknikere kan skære på sengepladser for at få budgettet til at holde på byggeri af supersygehus.
Margit OlsenMargitOlsen
OffentliggjortSidst opdateret
Efter en heftig debat i regionsrådet torsdag, melder Region Sjælland sig nu klar til at gå videre med byggeriet af regionens universitetshospital i Køge.
Samtidigt besluttede regionsrådet, at en nedsat gruppe af embedsmænd og teknikere får mulighed for at skære ned på byggeriet, hvis budgettet skrider.
Nedskæringerne kan både ramme antallet af sengepladser og udsmykningen af bygningen fortæller DR Sjælland.
Enhedslisten og Dansk Folkeparti stemte imod at den nedsatte gruppe kan disponere over sygehusets udformning og antallet af sengepladser afhængig af budgettet.
Regionsrådsformand Jens Stenbæk (V) siger til DR Sjælland, at beregninger viser, at patienter ligger kortere og kortere tid på sygehuset, og flere og flere bliver behandlet ambulant og dermed kan det også mindske sengepladserne.
Annonce
Det kommende universitetshospital bliver centrum for den specialiserede behandling her i Region Sjælland. Byggeriet af supersygehuset sættes for alvor i gang næste år og ventes færdigt i 2022.
KLIK HER for at se, hvordan det kommende supersygehus kommer til at se ud.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker