Slaraffenland af julstemning, fødevarer og kunsthåndværk

Foto: Flemming K. Karlsen.

Med 45 udstillere til The Julemarked vil der være stande næsten overalt i Nykøbing F. Teater.

Offentliggjort Sidst opdateret

Med ikke færre end 45 udstillere vil der være masser af inspiration og mulighed for at finde gode julegaveidéer ved den kommende weekends The Julemarked på Nykøbing F. Teater.

Markedet, der så dagens lys i fjor som en slags afløser for det hedengangne Jul på Skjørringe, er i år udvidet med endnu flere udstillere. Men i modsætning til mange andre julemarkeder, hvor nisser og juledekorationer er i højsædet drejer The Julemarked sig om kvalitetsvarer, der de to dage præsenteres og sælges af især landsdelens kunsthåndværkere og lokale fødevareproducenter. Med andre ord så kan man igen i år se frem til et stort udbud bestående af alt fra kunsthåndværk som smykker, keramik, blomsterkunst, billedkunst og tekstil til spændende specialiteter og delikatesser af både vådt og tørt.

- Vores helt klare intention med The Julemarked er, at det skal byde på kvalitet og være alsidig. Det hele præsenteret i nogle stemningsfulde og smukke rammer. Vi synes selv vi har fået tilsagn fra rigtig mange spændende udstillere, som virkelig har noget unikt at byde på, lyder det fra Christa Månsson FT-Gruppen, der sammen med Bodil Almgren, Almgren Deko, er projektleder af The Julemarked.

- Den store interesse fra udstillernes side gør, at man kan finde stande nærmest lige fra kælder til kvist i teatret. Således vil der udover i foyeren og selve salen også være stande på scenen, foyeren på 1. sal og balkonen, understreger Christa Månsson.

The Julemarked, der krydres med diverse konkurrencer om præmier fra de enkelte udstillere og et 100 kroners gavkort sponseret af Cityforeningen, løber af stablen lørdag og søndag - begge dage fra klokken 10 til 16 og der er gratis entré.

Om søndagen er der tillige søndagsåbent i Cityforeningens butikker.

Igen i år vil udbuddet på The Julemarked være stort.