Små stigninger i taksterne hos Movia
Foto: Per Houby
Per Houby
Ændringerne træder i kraft fra den 19. januar
Den 19. januar 2014 kommer den årlige prisændring hos Movia. På Sydsjælland, Møn, Faster og Lolland vil prisen for kontantbilletter fortsat være den samme, og mængderabatten på samtlige rejsekort fastholdes. Der vil dog være stigninger på rejsekort for 2, 3, 4, 5, 6 og 7 zoner med enten 25 øre eller 50 øre.
Hvis du benytter dig af rejsekort, vil der også stadig fortsat rabat uden for myldertiden. Det vil sige, at rabatten for lokale rejser med rejsekort mellem kl. 11-13 og 18-07 samt hele weekenden fortsætter i 2014.
- Det betyder, at en 2 zoners rejse uden for myldretiden koster 14 kr. med rejsekort, mens normalprisen på rejsekort er 17,50 kr. og en kontantbillet koster 24 kr. Der er med andre ord penge at spare ved at bruge rejsekort og ved at planlægge sin rejse uden for myldretiden, hvor der er mindst pres på i bus, tog og metro., fortæller Søren Englund, centerchef i Movia en i pressemeddelelse.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned