Snevejr, men foreløbig ingen større problemer

Sneen daler over en del af Lolland-Falster tirsdag morgen, men den snestorm, som meteorologerne længe har varslet, ser ikke ud til at blive til noget alligevel.

DMI har nedjusteret varslet for Sjælland, Fyn og Lolland-Falster til et varsel om snefygning. Meteorologerne forventer en frisk til hård vind fra nordøst og, at der vil falde mellem fem og 15 centimeter sne frem til onsdag morgen.

Snevejret er også kommet lidt senere til Lolland-Falster end ventet, idet det først begyndte at sne ved tre-tiden i nat.

Meldingen fra de kommunale snerydningsfolk var tidligt tirsdag morgen også, at det ikke ser så slemt ud som frygtet.
- Det er lidt som i går. Det sner på det sydlige Lolland fra omkring Rødbyhavn og over mod Langø. Her er det også føget meget, så mange af vores klasse 2- og 3-veje er føget til. Vi er i gang med at åbne klasse 2-vejene igen, men klasse 3-vejene bliver nok først åbnet sidst på formiddagen.
- Det fyger generelt meget, også på de store klasse 1-veje, men der har vi kørt og ryddet hele natten, fortæller driftleder Kjeld Jensen fra Lolland Kommune.

Han tilføjer, at vejene i den øvrige del af kommunen skulle være farbare.

I Guldborgsund Kommune er det også den sydlige del, der er nærmest på at volde problemer. Her fortæller driftschef Poul-Henning Nielsen, at man har indsat to sneplove.
- Det fyger og sner lidt, men det er slet ikke blevet så slemt endnu, som vi havde troet, siger han.

Busser og tog kører foreløbig også efter planen, og der meldes heller ikke om problemer for færgerne til og fra Lolland og Falster.

Men på grund af snefaldet og ikke mindst snefygningen kan der godt dannes snedriver rundt om på vejene, så trafikanter opfordres til at køre forsigtigt.

Folketidende.dk hører gerne fra vores brugere på Lolland og Falster i forbindelse med snevejret. Skriv til os på tip@folketidende.dk og fortæl, hvordan vejrsituationen ser ud der, hvor du er. Du er også meget velkommen til at sende billeder med.

Foto: Mie Nordendorf, privatfoto

Det sner atter over Lolland og Falster, men den varslede snestorm er foreløbig afblæst og afløst af et varsel om snefygning.

Offentliggjort Sidst opdateret