Dansk Folkehjælps julehjælpsindsamling til vanskeligt stillede familier har fået en modtaget et stort bidrag fra Socialministeriet.
1.021.000 kroner har ministeriet givet til julehjælpsindsamlingen, og dermed er det samlede indsamlingsbeløb oppe over fire millioner kroner. Men der er stadig lang vej endnu.
- Pengene er en kæmpe håndsrækning. Især i år, hvor vi kan konstatere, det er blevet sværere at samle ind. Vi har 5.000 enlige med børn, der er visiteret til at være berettiget. En million kroner tæller godt, når vi har et mål om at indsamle syv millioner, siger Klaus Nørlem, generalsekretær i Dansk Folkehjælp med hovedsæde i Holeby til Ekstra Bladet.
Det er først de seneste tre år, at Socialministeriet har ønsket at yde støtte til julehjælpen via humanitære organisationer.
Første gang fik Dansk Folkehjælp en kvart million kroner, næste år en halv million og nu altså en million kroner til formålet, skriver Ekstra Bladet.
– Pengene uddeles proportionalt med hvor meget de enkelte organisationer selv formår. Det øgede tilskud til os er derfor også glædeligt i den forstand, at vi er kommet op på et niveau, hvor vi har været i stand til at hjælpe rigtig mange. Det i sig selv har vi det godt med, siger Klaus Nørlem.
I alt er der blevet uddelt 3,9 millioner kroner ud til frivillige organisationers julehjælp til fattige familier i år fra Socialministeriet.
Julehjælpen vil i år blive tildelt enlige kontanthjælpsmodtagere med hjemmeboende børn under 18 år. På trods af det har Dansk Folkehjælp modtaget op mod 11.000 henvendelser fra folk, som ønsker at komme i betragtning til julehjælp.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned