Søger ny udbyder til kørselsordning for studerende
Foto: Claus Hansen.
Claus Hansen.
Kørselsordningen med 24 brugere har brug for en ny udbyder, mener Guldborgsund kommune.
Guldborgsund Kommune ser sig for tiden om efter en virksomhed til at overtage en kørselsordning for unge studerende, der blev søsat i december.
- Vi undersøger markedet for at finde ud af, om nogen kan gøre det bedre end Movia for de samme penge.
Det kunne være lokale bus- eller taxavognmænd, siger Oliver Klanert, ingeniør ved Park & Vej.
Ordningen, studiefleks, varetages af trafikselskabet Movia og blev lanceret, efter kommunen nedlagde flere busruter for at spare penge på den offentlige trafik. Formålet er at sikre, at alle unge kan komme til og fra uddannelse.
Ordningen har 24 aktive brugere, som primært er elever på Katedralskolen og på Celf. Ved starten forventede kommunen 80-100 brugere.
Ifølge Oliver Klanert koster ordningen, som det ser ud nu med 24 brugere, årligt kommunen 800.000 kroner.
Ordningen er blevet kritiseret for at være tidskrævende og frustrationsskabende. Eksempelvis fordi nogle brugere nogle dage oplever op til tre timers daglig transporttid.
Læs mere om overvejelserne omkring ordningen i onsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker