Solenergi til fængsel
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Solcelleanlæg, der skal lave strøm til det nye statsfængsel, snart klar.
Et kæmpe solcelleanlæg er i løbet af den sidste måneds tid skudt op ved siden af det kommende statsfængsel, Storstrøm Fængsel, ved Gundslev.
Anlægget, som består af 1.320 solcellemoduler og fylder godt 3.750 kvadratmeter, skal producere strøm til fængslet, og det ventes allerede at kunne begynde at levere strøm om et par uger.
- Vi er ved at være færdige. Anlægget er på cirka 350 kilowatt (kW), og det er planen, at det skal levere 347.000 kW-timer om året, fortæller Rasmus Christiansen, der er direktør for Viasol A/S, som står for opførelsen af solcelleanlægget.
Se luftbilleder fra byggeriet her KLIK HER
Rasmus Christiansen fortæller, at arbejdet med at montere anlægget foreløbig er gået helt efter planen.
- Det har været et rigtigt godt forløb. Det er jo en stor byggeplads, men vi er heldige med, at vi skal være udenfor murene, hvor der ikke er så meget aktivitet, og samtidig har vejret været med os.
Læs mere om det store solcelleanlæg i torsdagens Folketidende
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde