Stor paraffin-oprydning venter
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Paraffinen, der er skyllet op langs Nordøstfalsters kyst, skal væk.
Der venter et større oprydningsarbejde langs det meste af kysten på det østlige og dele af det nordlige Falster efter, at der i sidste uge skyllede store mængder af det voksagtige stof paraffin op på strandene.
- Vi har besluttet at rense det op, så nu skal vi have planlagt hvordan, for meget af det ligger jo på vanskeligt tilgængelige steder, siger miljøvagt i Guldborgsund Kommune, Nina Poulsen.
Brandinspektør Ruben Salqvist fra Lolland-Falster Brandvæsen er brandvæsnets indsatsleder på opgaven. Han oplyser, at oprydningsarbejdet går i gang i morgen.
- Vi skal bruge en masse folk - 50-60 personer i alt regner jeg med - fra Lolland-Falster Brandvæsens frivillige, Beredskabsstyrelsen i Næstved og Entreprenørvirksomheden i Guldborgsund Kommune, og så skal vi også bruge nogle rendegravere, containere og lastbiler. Noget af det skal samles op med håndkraft, skovle eller grebe, fortæller Ruben Salqvist.
Du kan læse mere om det forestående oprydningsarbejde i Folketidendes papiravis tirsdag.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde