Strandkåring og Tour de France udlejer sommerhuse

Marielyst Strand er netop for tredje år i træk blevet kåret som Danmarks bedste strand.
I weekenden har TV2 transmitteret en del af kanlaens Tour de France-dækning fra Marielyst, og sommerhusudlejningen ser rimelig ud.

Alt i alt er Janne Edvardsen fra Novasol meget optimistisk for sæsonen her i den første uge af skolernes sommerferie.
- At Marielyst de seneste dage er kommet på Danmarkskortet som et sted, der er dejligt at være og plads til alle, specielt også børnefamilier, tyder på en god sommer, siger Janne Edvardsen.

- Juni måned har set sådan ud, at den lokale afdeling af Novasol for sommerhusudlejning har ligget lige på budget, og juli tegner allerede nu til også at holde budgettet i år, måske endda med et lille plus. Dermed kan man komme en anelse over udlejningen sidste år, fortæller hun.

Ikke mindst kåringen af Marielyst Strand endnu engang gør, at Janne Edvardsen forventer masser af turister og sommerhusgæster hen over sommeren.
 

Foto: Jesper Henriksen

Danmarks bedste strand og live-dækning af Tour de France lokker folk til Marielyst.

Offentliggjort Sidst opdateret