Stråtækt hus var ikke til at redde fra brand

Det er formentlig en gnist fra skorstenen, der har antændt branden. Foto: Privatfoto

Førstesalen blev brændt af og stueetagen ødelagt af vandskade.

Offentliggjort Sidst opdateret

LILLE SLEMMINGE Lørdag eftermiddag gik der ild i et stråtækt hus på Lille Slemmingevej, og selv om omkring 30 brandmænd kæmpede i timevis, stod huset ikke til at redde.

- Toppen brændte af, og stueetagen fik så meget vand, så det kostede huset livet, siger indsatsleder Finn Antonisen dagen derpå, efter otte timers kamp med ilden.

Alarmen gik ved 13.30-tiden, hvor beboerne selv slog alarm, og først ved 21.30-tiden kørte brandmændene hjem.

- Jeg har prøvet det så mange gange, så i princippet ved jeg godt, hvordan det ender. Når vi har de stråtagsbrande, er det håbløst at gøre noget. Ilden kommer ind at løbe på bagsiden, og vi kan ikke flå taget ned, for det er bundet så hårdt med ståltråd, siger Finn Antonisen.

Han fortæller, at branden formentlig er bevet antændt af en gnist fra husets egen skorsten.

Brand i fyrrum

Søndag rykkede brandvæsnet atter ud på Østlolland. Ved 15-tiden var der brand i etageadskillelsen i et fyrrum i et hus på Lindhøjvej ved Hjelm, og her fik brandvæsnet hurtigt ilden under kontrol.

- Beboeren havde åbenbart haft lidt bøvl med sit fyr, men det var relativt hurtigt overstået, fortæller Finn Antonisen med hanvisning til, at brandfolkene kun var på stedet i en times tid.

Inden de kunne komme til at slukke, måtte brandmændene dog svinge økser og koben for nedefra at flå gipsloftet ned og oppefra at brække gulvet op.

- Det var relativt nemt. Ilden havde ikke for alvor fået fat og var ikke brændt igennem fra hulrummet. Sådan en brand kan ellers sagtens gå hen at blive alvorlig, hvis det sker om natten, og ilden får lov at brænde igennem, bemærker Finn Antonisen.