Sygehus opruster på forskning
Nykøbing F. Sygehus opruster på forskningsområdet efter nytår, hvor sygehuset får et nyt professorat. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Nykøbing F. Sygehus opruster på forskningsområdet, hvor man i begyndelsen af det kommende år får et nyt professorat tilknyttet i foreløbig fem år.
Der er gode forskningsmæssige perspektiver forude for Nykøbing F. Sygehus.
Straks efter nytår får sygehuset nemlig tilknyttet et nyt professorat. Faktisk oprettes der et epidemiologisk center med udgangspunkt i den store igangværende befolkningsundersøgelse Lolland-Falster Undersøgelsen.
Inden længe venter sygehusledelsen at kunne ansætte en professor, og med ham eller hende følger yderligere en halv professorstilling samt en akademisk forskningsmedarbejder, som skal beskrive de data, der kommer ind i forbindelse med Lolland-Falster Undersøgelsen og ud fra det sætte andre projekter i gang.
Professoratet er femårigt med mulighed for forlængelse.
Vicedirektør på Nykøbing F. Sygehus Claus Munk Jensen ser også gode perspektiver i aftalen, der på sigt kan få betydning for dele af det daglige arbejde på sygehuset.
Læs mere i artiklen "Får nyt professorat" i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker