Sygeplejersker nedlagde arbejdet igen

Sygeplejersker nedlagde igen arbejdet torsdag morgen. Foto: Privat

Kæmper ikke bare for bedre løn, men primært for fremtidens sundhedsvæsen og bedre arbejdsmiljø, siger sygeplejerske.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag nedlagde sygeplejersker i Lolland Kommune ved Nakskov Sundhedscenter i Nakskov arbejdet en time i protest mod regeringens indgreb i deres konflikt

Torsdag morgen blev arbejdet endnu engang nedlagt i en time af sygeplejerskerne fra Team Sygepleje i Nakskov. Ligesom sygeplejersker i Guldborgsund Kommune i Team Vest og Nord også nedlagde arbejdet en time.

- Det ikke bare om mere i løn, men i høj grad om bedre arbejdsvilkår og ikke mindst fremtidens sundhedsvæsen, siger Mette Bæhr Christensen, som er sygeplejerske i Lolland Kommune i Nakskov.

En repræsentant fra Dansk Sygeplejeråd mødte op under arbejdsnedlæggelsen i Nakskov med opfordring om, at stoppe den ulovlige arbejdsnedlæggelse.

- Men gennemførte den times arbejdsnedlæggelse, som planlagt, siger Mette Bæhr Christensen.

Hun fortæller, at der på nuværende ikke er planer om arbejdsnedlæggelser lokalt i den kommende tid.