Når medarbejdere i Guldborgsund Kommune hænges ud på nettet, skal der være et klart beredskab til at tage hånd om den pågældende og den konkrete sag. Derfor arbejder kommunen som en af de første i landet på at udarbejde en egentlig beredskabsplan på området.
- At medarbejdere gengives på forskellig vis diverse steder, er jo noget, der opleves i stigende grad i de fleste kommuner, og derfor også noget, vi har ønsket at tage hånd om. Og når nu vi ikke kan tage hånd om det ved at forhindre, at det sker, så må vi tage hånd om medarbejderne, når det er sket, siger Dorthe Mckenzie, der er børne- og ungechef i Guldborgsund Kommune.
Ifølge Dorthe Mckenzie er det nemlig særligt på børne- og ungeområdet, at medarbejderne er ekstra udsatte.
- Det er jo langt fra altid, at deres afgørelser eller udmeldinger er særligt populære, siger hun.
Blandt andet er en gruppe af kommunens medarbejdere blevet hængt ud i en bog.
Ifølge Dorthe Mckenzie er der endnu intet tidsperspektiv for, hvornår beredskabsplanen ligger klar. Rammerne for, hvad den skal indeholde, er dog klare.
- Den kan indeholde, hvordan vi skal gribe det an, lige når et eller andet rammer medierne. Den skal også sørge for, at der bliver taget hånd om den eller de pågældende medarbejdere og sørge for, at de bliver informeret om, hvad der er sket, hvis de ikke allerede ved det. Samtidig er det også vigtigt, at vi sammen med den enkelte medarbejder finder ud af, hvad han eller hun har brug for – for det kan være meget forskelligt, siger Dorthe Mckenzie.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde