Tager kraftigt afstand: - Hun skal ikke tale i Nykøbing 1. maj!

Formanden for HK Sjælland, Estrid Husen. Arkivfoto: Claus Hansen

Formanden for HK Sjælland tager kraftigt afstand til FH-formand Lizette Risgaards ageren i krænkelsessagen og mener ikke, at Risgaard bør holde tale 1. maj i Nykøbing eller andre steder.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Nej, hun skal ikke holde 1. maj-taler. Den festdag skal ikke overskygges af den her sag.

Så klar er holdningen fra afdelingsformanden for fagforeningen HK Sjælland, Estrid Husen, til spørgsmålet om, hvorvidt hun mener, at formanden for Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard, bør holde tale i Nykøbing på arbejdernes internationale kampdag.

Hun er ganske vist ikke selv med til at planlægge arrangementet, men hun lægger ikke skjul på, at hun gerne ser, at det bliver uden Lizette Risgaard.

Efter planen skal Lizette Risgaard besøge 3F's kontor i Nykøbing på mandag, 1. maj, hvor hun blandt andet skal holde tale. Det er også meningen at hun skal tale på den helt store scene i Fælledparken i København, men fredag eftermiddag meddelte HK Danmark, at fagforeningen trækker støtten til Lizette Risgaard.

Forbundsformanden er kommet i vælten, efter at flere unge mænd, som hun har været chef for, har fortalt, at hun over flere år har udsat dem for grænseoverskridende og upassende adfærd.

Og HK Sjælland-formand Estrid Husen bakker fuldt op om meldingen fra HK Danmark om, at man ikke længere har tillid til Lizette Risgaard som formand for FH.

Lizette Risgaard har ikke trukket sig som formand, og tidligere fredag blev det på et krisemøde besluttet, at anklagerne mod FH-formanden skal undersøges af advokater, og at hun kan blive siddende som formand indtil da.

- Ikke nogen situationsfornemmelse

- For os at se har hun ikke rigtig nogen situationsfornemmelse, og det er også problematisk. Det er bekymrende, at hun ikke har hanket op i sig selv og sagt, at der ikke må være tvivl om hendes dømmekraft. Det handler om vores troværdighed, og det her går imod vores retsfølelse, siger Estrid Husen.

Hun påpeger, at Lizette Risgaard i kraft af sin lederposition bør være ekstra opmærksom på sin adfærd.

- Hun har sikkert bare villet være jovial og en god kammerat, men med hendes position bliver hun nødt til at lægge den adfærd fra sig. Det er helt i skoven, at hun ikke har fornemmet det og optrådt mere professionelt, siger Estrid Husen og tilføjer:

- Og det må have en konsekvens. Hun har selv været med til at lave et kodeks omkring det her, og så går det ikke, at hun gør sådan noget. Ingen skal finde sig i krænkelser.

Og med sagen i frisk erindring og 1. maj blot få dage væk er HK Sjællands afdelingsformand bekymret for udsigten til, at Lizette Risgaard får taletid.

- Vi er bekymrede for, om det kan ende med en pibekoncert - måske ikke så meget i Nykøbing, men i Fælledparken - så det vigtige 1. maj-budskab bliver overskygget, siger Estrid Husen.

Udover HK har også Teknisk Landsforbund trukket støtten til Lizette Risgaard, oplyser Ritzaus Bureau.