Tålmodigheden med Shop & Lop-ejere løber ud

Foto: Anders Knudsen

Gælden i konkursboet Shop & Lop er usædvanligt stor, siger kurator.

Offentliggjort Sidst opdateret

128 kreditorer har anmeldt krav for omkring 1,5 millioner kroner mod det konkursramte selskab Shop & Lop Nykøbing F Ivs, der en overgang drev loppemarked i Guldborgsundcentret i Sundby.

Blandt kravene er 250.000 kroner fra tidligere medarbejdere med løn til gode, 320.000 kroner fra Skat samt en lang række andre krav fra blandt andet udlejere og kunder.

- Det er voldsomt meget for et selskab af den størrelse, konstaterer kurator Anders Bendtsen fra advokatfirmaet Lind og tilføjer, at der ikke er ret mange værdier at gøre godt med.
- Det er et forholdsvist tomt konkursbo, fastslår han.

Anders Bendtsen fortæller, at konkursen blev endelig omkring juletid. Den første konkursbegæring fra Retten i Nykøbing kærede ejerne til landsretten, der dog fastholdt konkursen.

Lokaler lejet ud
Shop & Lop drev butikker i Nykøbing, Slagelse og Ringsted, og siden konkursen er der kommet nye lejere af lokalerne i Nykøbing og Slagelse. Her har de nye lejere også købt inventaret - det vil sige reoler og lignende.

- Der var flere interesserede, men de ville give mest, fortæller Anders Bendtsen.

Han har organiseret udlevering af en del af de “lopper”, der var på lager i butikkerne, men der er stadig en del tilbage. De genstande er det nu op til de nye lejere at tage sig af.

Læs mere om udfordringerne i konkursboet i lørdagens Folketidende

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed