TÅRNHØJE STRØMPRISER KAN SLUKKE JULELYSET
Sidste år nåede der lige at falde sne op til jul, så julehyggen i Sakskøbing fik endnu et nøk op. Nu er spørgsmålet, om julen lyses op i år. Foto: Jenni Christensen
Jenni Christensen.
I år kan de stigende strømpriser sætte en stopper for julelyset.
SAKSKØBING: 27 guirlander og et juletræ med rigtig mange lyskæder. Det er noget af det, der bliver blændet op for, når julebyen Sakskøbing gør klar til årets hyggeligste højtid. Men i år kan det ende med, at julen bliver noget mindre julet, end det plejer.
Tårnhøje strømpriser har nemlig gjort, at man mange steder er begyndt at kigge på, om julebelysningen bliver for dyr. Således også i Sakskøbing. Det er noget, der i den grad ærgrer formanden for Sakskøbing Handelsstandsforening, Jan H. Petersen.
- Vi havde julemøde i foreningen torsdag aften, hvor vi drøftede det. Og jeg har nu bedt en elektriker om at regne på, hvad vi bruger af penge på belysning med de stigende el-priser. Så vi ved, hvad det koster, når det hele er tændt, siger han.
Da det er medlemmernes kontingentkroner, der går til at betale for belysningen, er man nødt til at finde ud af, hvor står en post på budgettet, belysningen vil være i år.
Ingen jul uden lys
Jan H. Petersen kan næsten ikke holde ud at tænke på en jul uden julelys i Sakskøbings gader, men det kan blive konsekvensen. Et alternativ kan også blive færre timer med tændte lys.
- Nu har vi ikke måttet mødes de senere år på grund af corona, og når vi så endelig må det, så kommer det her. Jeg kan slet ikke forestille mig en jul uden lys, eller en jul, hvor der kun er lys fredag, lørdag, søndag.
Han håber, at elektrikeren vender tilbage med et svar, der hedder, at strømregningen er overkommelig, fordi alle pærer og kæder er LED, som er lavenergi. Men endnu kender handelstandsforeningens formand ikke svaret.
Julelys i øjnene
Som det ser ud nu, er planen, at julebelysningen i Sakskøbing bliver tændt 18. november. Men for Jan H. Petersen og resten af handelsstandsforeningen drejer det sig udover prisen også om signalet. Om man overhovedet kan tillade sig at bruge penge på det lige nu. Når man alle andre steder skruer ned for temperaturen og slukker lyset, kan man så forsvare at lyse hele byen op?
- Der kan ske meget på to måneder, men det handler jo også om ansvar. Vi kan jo ikke bare gå rundt her med julelys i øjnene, hvis man skruer ned alle andre vegne.
Der kan ske meget på to måneder, men det handler jo også om ansvar. Vi kan jo ikke bare gå rundt her med julelys i øjnene, hvis man skruer ned alle andre vegne.
Jan H. Petersen
Så nu regner elektrikeren på, hvad ugerne med julehyggelig belysning skal koste, og imens krydser Jan H. Petersen både fingre og tæer for, at julebelysningen ikke bare bliver sat op, men også tændt. Alt andet er for deprimerende, synes han.
- Vi må se, hvor det ender. Jeg ved det ikke endnu. Det er uden for kategori, hvor ærgerligt det er. Julen er en højtid, vi alle ser hen til. Hvis den skal markeres i mørke, så går efterår, vinter, jul, jo bare ud i ét. Det er sgu øv!
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde