Togbusser og omkørsel ved Lollandsbanen

Regionstog, som driver Lollandsbanen, skal i den kommende uges tid have udført sporarbejde på strækningen mellem Nykøbing og Nakskov. Det kommer til at betyde, at der på dele af strækningen indsættes togbusser, mens arbejdet står på.

Onsdag er det aftentogene efter klokken 20.30 mellem Nakskov og Søllested, som erstattes af togbusser. Natten efter er det strækningen mellem Nakskov og Søllested. Togbusserne kører dog ikke til Avnede station, hvor kunderne i stedet kan bestille en gratis taxa.

Fra lørdag morgen til søndag aften er det alle tog mellem Maribo og Sakskøbing, som erstattes af togbusser. Samme strækning bliver også lukket for togtrafik mandag aften den 30. juni og tirsdag aften den 1. juli.

Regionstog oplyser, at der i forbindelse med togbusserne skal forventes længere rejsetid. Og så skal rejesende med Rejsekort checke ud og ind på de respektive stationer, da det ikke er muligt i togbusserne. På www.regionstog.dk kan særkøreplanerne med togbussernes ankomst- og afgangstider findes. Ligesom Rejseplanen.dk skulle være opdateret.

Sporarbejdet får også betydning for trafikanterne på vejene. Fra onsdag klokken 18 og  indtil fredag eftermiddag vil Ullerslevvej ved Avnede station være spærret. Der etableres omkørsel ad Meltoftevej og Nørredalsvej.

Fra lørdag morgen og frem til onsdag morgen i næste uge er det C.E. Christensens Vej ved jernbanen i Mariobo, som spærres. Her bliver i stedet omkørsel ad Museumsgade og brovejen.

Foto: Jan Knudsen

På grund af sporarbejde vil der den kommende uges tid blive indsat togbusser på Lollandsbanen. Og omkørsel på vejene.

Offentliggjort Sidst opdateret