Fra i aften og de kommende to aftener bliver tog mellem Nykøbing og Orehoved erstattet af togbusser i de sene aftentimer. Banestrækningen lukkes, da Banedanmark arbejder på nedrivning af broer på strækningen.
Fra fredag aften og til søndag morgen bliver alle tog på strækningen erstattet med togbusser. Det skyldes, at Masnedøbroen skal have lavet de sidste skader, som broen fik, da det engelske fragtskib Karla C i midten af april påsejlede broen.
- Efter påsejlingen udbedrede vi med det samme en række skader på broen, så togene igen forsvarligt kunne krydse broen. Hen over den kommende weekend udbedrer vi så de sidste mindre skader efter påsejlingen på en bropille og et brofag, forklarer Klaus Frelling Andersen, sektionschef for Broer og Bygninger i Banedanmark til Sjællandske.
- Vi skal blandt andet spule noget af den beskadigede beton væk og erstatte den med en speciel betonblanding, som skal hærde i et døgns tid, før der må køre tog igen, siger han til Sjællandske.
Rejsende skal være opmærksomme på, at togbusserne kører efter anderledes køreplaner end de normale togafgange.
Køreplanerne kan ses på DSB.dk
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker