Travbane: Nu er der mulighed for fornuftig økonomi

Foto: Arkivfoto

Fast tilskud de næste fem år og et brudt statsmonopol på spil, kan få den lokale travbanes økonomi til at blomstre.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fredag indgik Regeringen og Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti en aftale om fordeling af udlodningsmidler til idræt, kultur og andre almennyttige formål.

For Nykøbing F. Travbane betyder det, at man de næste fem år er sikret samme tilskud som i år. Ifølge Kulturministeriet bliver støtten til hestevæddeløbssporten forenklet, så organisationerne selv administrerer midlerne.

Dertil kommer netop at netop hestesportens store ønske er blevet opfyldt; En liberalisering af spil på hestesport. Det betyder, at væddeløbssporten fremadrettet skal til at tjene sine egne penge gennem provision. Til gengæld kan spiludbydere i hele verden tilbyde spil på danske heste.

- Det er lige hvad vi har ventet på siger formanden for Nykøbing Travbane Erling Clausen.

- Der har ikke været meget fokus fra Danske Spil på hestevæddeløb. Det har betydet manglende interesse, fordi de danske spillere ikke har spillet på de relativt små puljer. Vi har kunne se på de par dage om året, hvor det på de såkaldte Nordiske Dage har været tilladt vores nordiske naboer at spille med, at omsætningen på den lokale bane har femdoblet sin omsætning. Specielt er nordmænd og svenskere vilde med at spille på hestevæddeløb.

- Nu kan vi se fremtiden i møde med et optimistisk syn på de mindre danske travbaner. Og ikke mindst kan vi håbe, at sponsorer igen får øjnene op for. Os og alle de mennesker, som de seneste år har synes det var synd for os, nu virkelig viser deres opbakning og kommer til trav igen.

Erling Clausen fortæller, at der i starten af februar er møde i DTC – Dansk Travsports Centralforbund, hvor han forventer, at der vil blive drøftet, hvorledes liberaliseringen af spil skal føres ud i livet fra første januar næste år.