Af Jakob Poulsen og Margit Olsen
Mogenens sne- og blæsevejr har ikke bare givet de kommunale snerydningsfolk nok at se til. Også Falck og Dansk Autohjælp har haft travlt med at hjælpe bilister rundt om på Lolland og Falster, der enten ikke kunne starte eller var kørt fast i sneen.
Hos Dansk Autohjælp i Toreby har man haft så meget at se til, at man endnu ikke har haft tid til at tælle op, hvor mange, man har hjulpet.
- Vi har haft rigtig travlt. Vi har kørt fra den ene til den anden lige siden klokken fire i morges. Det er særligt Nordfalster, der er ramt, og der er stadig drivedannelser ude på bivejene.
- Vi har ikke nogen ventetid, udover køretiden. Vi er lige med, men der er knald på stadigvæk, og alle biler er på landevejen, fortæller Ghita Hansen fra Dansk Autohjælp i Toreby.
Hos Falck fortæller driftsupervisor Tine Pedersen, at man også der har haft temmelig travlt på Sydhavsøerne.
- Vi har haft omkring 20 fritrækninger af folk, der var kørt fast, og vi har også ydet starthjælp til rigtig mange, forklarer hun.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker