Tre lokale perler hyldes i ny bog
Corselitze er blandt 35 udvalgte kulturmiljøer i Danmark. Foto: Gitte Andersen
Gitte Andersen, FT
Kommende bog sætter fokus på et lollandsk og to falsterske naturområder, der er udvalgt blandt 2000 forskellige kulturmiljøer.
Naturen på Lolland og Falster er højt værdsat af de fleste beboere på Sydhavsøerne.
Og det er ikke uden grund, for nu er tre steder blevet fremhævet i en ny bog skrevet af forskere fra Arkitektskolen Aarhus ved navn "Kulturmiljø", som udkommer torsdag. Det skriver Realdania, som også har støttet bogen, i en pressemeddelelse.
Der er tale om Det Lollandske Dige, Hesnæs og Corselitze, der er udvalgt sammen med 32 andre steder rundt omkring i Danmark. Bogen peger på de 35 lokationer efter en omfattende kortlægning af 2000 kulturmiljøer i 52 af landets kommuner.
Det lyder, at kortlægningen har ført til udvælgelsen af de 35 steder, "fordi de rummer særlige kvaliteter og viser mangfoldigheden i, hvad et kulturmiljø kan være."
- Med klimakrisen er der kommet et større fokus på at bevare og omdanne bygninger og kulturmiljøer i stedet for at rive dem ned. Vi håber, at bogen kan bidrage til en lokal debat om, hvordan man bedst bevarer og udvikler de kulturmiljøer, man har i lokalområdet, siger Simon Ostenfeld Pedersen, som er lektor ved Arkitektskolen Aarhus og én af forfatterne bag bogen, i pressemeddelelsen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde