Turister er vilde med Maribo og Nakskov
Foto: Claus Hansen, arkivfoto
Claus Hansen, arkivfoto
Ny stor undersøgelse viser turisters vaner på Lolland.
Lolland Nakskov er byen, man shopper i - Maribo er byen, man oplever i.
Således kan resultatet af en spørgeundersøgelse af turismen anno sommeren 2018 i de to lollandske centerbyer koges ned.
Tilfredsheden blandt de gæster, analysefirmaet Willis har spurgt, er i top, når det gælder de to byers tilbud. 90 procent af de adspurgte gæster i Maribo og 63 procent i Nakskov svarer, at byen levede op til deres forventninger i enten høj grad eller meget høj grad.
Stort set ingen af turisterne var decideret utilfredse med deres besøg i byen, og kun få havde forslag til forbedringer.
- Jeg bliver så glad over, at undersøgelsen er så positiv i begge byer. Vi er på rette vej, og der er masser af ting at gøre, så det kan blive endnu bedre. Vi kan ikke bare læne os tilbage og hvile på laurbærrene.
- Undersøgelserne viser masser af potentiale og udnyttelsesmuligheder. Det er intet andet end vores egen arbejdsindsats, der forhindrer Lolland-Falster i at blive det ny Bornholm, siger turistchef Marie Louise Friderichsen.
Læs mere i Folketidendes papiravis tirsdag.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde