Tusindvis af dyreglade gæster strømmer mod ny dyrepark

Klokken 10 åbnede dørene til Pangea Park i Nykøbing. Foto: Poul Hansen

Lørdag klokken 10.00 åbnede dørene til Pangea Park, hvor man håber at få mindst 5.000 mennesker igennem den nyrenoverede dyrepark i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er servaler, oddere, latterfugle og rensdyr og et væld af kulørte fugle at finde i Pangea Park, som lørdag åbnede på vinterferiens første dag. 

Og det strømmer til med mennesker. Selv en time efter åbningen var køen mindst ligeså lang. Flere gæster har stået i kø i mindst 40 minutter.

- Men de lokale har været smarte at tage cyklen, så der er faktisk stadig parkeringspladser, siger Folketidendes udsendte journalist.

Masser af lokale havde valgt at gå eller cykle - det var en god idé. Foto: presse-fotos.dk. 
Køen var lørdag formiddag meget lang. Foto: Poul Hansen

En af gæsterne er 21-årige Mikkel Pedersen fra Stubbekøbing, der er meget glad for dyr og arbejder som frivillig på Papegøjehotellet på Sydsjælland.

- Jeg glæder mig til at se servalerne. Sådan nogle har jeg aldrig set før, og de har et lidt specielt udseende forklarer han.

Mikkel Pedersen betegner sig selv som "mega-fan". Foto: Anna C. Møhl

De to servaler er for to måneder siden kommet til Nykøbing fra Holland og kan ikke findes mange andre steder i Danmark.

Mikkel Pedersen forklarer, at han allerede har købt et årskort, og han betegner sig selv som "mega-fan". I hånden har han en plakat med de kendisser, der er en del af åbningsfesten, og han har allerede fået et par autografer.

- Jeg har ikke tænkt mig at gå herfra frivilligt. De må smide mig ud, siger han med et smil.

Rensdyrene er blandt de mest populære dyr denne lørdag. Foto: Anna C. Møhl