Udelukket fra aktiviteter
Arkivfoto fra fastelavnsfest i aktivitetshuset Lindholm Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Når der snart er fastelavnsfest i Aktivitetshuset i Lindholmkvarteret i Nykøbing, må cirka en tredjedel af beboerne i blokkene ikke deltage.
En tredjedel af beboerne i Lindholmkvarteret er ikke længere velkommen til aktiviteter på grund af konflikt i helhedsplanens styregruppe.
De bor i Boligselskabet Fjordparkens 240 lejligheder, som hidtil har været en samarbejdspartner i helhedsplanen for det udsatte boligkvarter på ydre Østerbro i Nykøbing, der er hjem for knapt 1.500 mennesker fordelt på tre boligselskaber.
Men Fjordparken har i protest meldt sig ud af samarbejdet og betaler ikke længere sin andel af udgifterne til helhedsplanens aktiviteter.
- Vi mener ikke, at samarbejdet har fungeret på en åben, ærlig og ligeværdig måde, som vi ønsker det. Der er truffet for mange beslutninger udenom styregruppen, og vi har ikke til rette tid kunnet få indsigt i, hvordan penge til aktiviteter bruges, siger direktør i Boligselskabet Fjordparken Anita Ulrik Sørensen.
Den manglende medfinansiering fra Fjordparken har udløst et brev til alle beboerne i Lindholmkvarterets 734 lejemål, hvor Karsten Fogde, der er sekretariatsleder for Fællessekretariatet for boligsociale helhedsplaner for Guldborgsund og Lolland Kommuner, skriver, at lejerne i Fjordparken ikke længere er en del af helhedsplanen og dens aktiviteter.
- Det betyder principielt, at vi vil sortere folk i døren, når de møder op til aktiviteterne, siger Karsten Fogde.
Læs mere om konflikterne i ReStart Lindholm, som har fået boligselskabet Fjordparken til at trække sig fra samarbejdet i torsdagens Folketidende
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned