Ludvig Holberg udsat for klassisk rockmusik er, hvad et nyt samarbejde mellem Lolland Ungdomsskole og Lolland Musikskole har kastet af sig.
Godt 50 unge i alderen 13 til 19 år har i længere tid arbejdet på en helt ny udgave af Holbergs “Erasmus Montanus”, hvor store dele af historien fortælles ved hjælp af både rock- og popmusik.
Det er ungdomsskolens dramahold under ledelse af Hans Maaløe, der står for selve skuespillet, mens et stort kor fra musikskolen og et orkester står for musikken. Arbejdet med at finde den rette musik har Kristen Fredensborg stået for.
- Noget af musikken har næsten givet sig selv. Når Erasmus Montanus skal i militæret, så skal der selvfølgelig synges Status Quos “Your in the army now”, forklarer Kristen Fredensborg.
Også Pink Floyds “Another brick in the wall part 2”, der er kendt for ordene “we dont need no education” er oplagt til stykket.
Arbejdet med at få elever fra de to skoler til at smelte sammen til en stærk enhed har været en lang proces, som endnu ikke er helt hvor den skal være, men det skal nok være på plads inden premieren 25. april i Nakskov Teatersal.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde