Uvis fremtid for Ardo
Ingen svar på spørgsmål om lokal fabriks fremtidsudsigter.
Fremtiden for frostvarevirksomheden Ardo i Orehoved ligger hen i det uvisse, efter at virksomheden for en måned siden skiftede direktør.
Fra Ardos side vil man ikke svare på nogen spørgsmål om virksomheden. Derfor vides det heller ikke, om det planlagte højlager ved fabrikken nogensinde bliver til noget.
Og det vides heller ikke, hvad der skal ske med de 120 arbejdspladser, som Ardo har dels i Orehoved, dels i Nyborg.
8. januar sagde virksomheden farvel til Carsten Aalund, der siden 2007 har været øverste chef for Ardo i Danmark.
Til hjemmesiden www.food-supply.dk har Carsten Aalund sagt, at han selv foreslog, at hans stilling blev nedlagt.
Til dagbladet Børsen får sagen en lidt anden udlægning. Her sagde Carsten Aalund i går, at der på grund af organisationsændringer ikke længere var plads til ham.
Det får derefter Børsen til at skrive, at Carsten Aalund er blevet fyret.
Læs mere i dagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned