Uvis fremtid for Ardo

Foto: Anders Knudsen

Ingen svar på spørgsmål om lokal fabriks fremtidsudsigter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fremtiden for frostvarevirksomheden Ardo i Orehoved ligger hen i det uvisse, efter at virksomheden for en måned siden skiftede direktør.

Fra Ardos side vil man ikke svare på nogen spørgsmål om virksomheden. Derfor vides det heller ikke, om det planlagte højlager ved fabrikken nogensinde bliver til noget.

Og det vides heller ikke, hvad der skal ske med de 120 arbejdspladser, som Ardo har dels i Orehoved, dels i Nyborg.

8. januar sagde virksomheden farvel til Carsten Aalund, der siden 2007 har været øverste chef for Ardo i Danmark.

Til hjemmesiden www.food-supply.dk har Carsten Aalund sagt, at han selv foreslog, at hans stilling blev nedlagt.

Til dagbladet Børsen får sagen en lidt anden udlægning. Her sagde Carsten Aalund i går, at der på grund af organisationsændringer ikke længere var plads til ham.

Det får derefter Børsen til at skrive, at Carsten Aalund er blevet fyret.

Læs mere i dagens udgave af Folketidende.