Våd, vådere, Sydhavsøerne: Kraftig regn på vej - så meget kommer der

Regnen siler ned onsdag eftermiddag. Torsdag bliver det værre. Foto: Michael Patrick Larsen

DMI har udsendt et varsel om kraftig regn på både Lolland og Falster. Og det er ikke så få millimeter, der kommer til at falde torsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Onsdag eftermiddag er det meste af Sydhavsøerne indhyllet i regn og grå skyer.

Og hvis du ikke er til at sidde ved vinduet med en kop kaffe og et tæppe, mens regndråberne langsomt løber ned ad ruden, er der dårligt nyt.

Onsdagens regnvejr er nemlig "kun" en forsmag på, hvad der venter.

Sydøstdanmark hårdest ramt

DMI har udsendt et varsel om kraftig regn, der gælder for både Lolland og Falster. Der er tale om et kategori 1-varsel, som gælder fra torsdag morgen klokken 7 og 12 timer frem.

"Et større lavtryksområde vest for Storbritannien bevæger sig mod nordøst og vil de kommende 2 døgn give en del nedbør til Danmark. Sidst på natten til torsdag bevæger en tilhørende frontzone sig op over landet sydfra, og den skal bruge det meste af torsdagen på at passere Danmark mod nordøst. Det ser på nuværende tidspunkt ud som om, at de højeste nedbørsmængder kommer til at falde over den øst- og sydøstlige del af landet, grundet systemets nordøstlige bane," skriver DMI på sin hjemmeside.

Det meteorologiske institut forventer derfor, at der vil falde mellem 25 og 35 millimeter regn inden for en periode på seks timer. Der er taler om "kraftig regn", når nedbøren er på over 24 millimeter på seks timer.

Det samme varsel gælder også for den østlige del af Sønderjylland, det meste af Fyn, hele Sjælland og Bornholm.