Veje bliver igen sivegader

Slotsgade, Langgade og en del af Frisegade bliver nu igen sivegade. Arkivfoto Foto: Anders Knudsen

Guldborgsund Kommune og Vores Nykøbing vender tilbage med forsøg.

Offentliggjort Sidst opdateret

I november bliver strækningen fra Vandmøllepladsen, Slotsgade, Langgade og Frisegade til og med Brogade i Nykøbing igen forvandlet til en sivegade.

Det sker efter sommerens forsøg, hvor Langgade først fungerede som en gågade, men siden blev ændret til en kombineret sive- og gågade.
Denne gang har man så valgt, at strækningen kun skal være en sivegade.

- Vi har målt temperaturen og har besluttet os for at lave strækningen til en sivegade igen, lyder det fra Charlotte Bonde Wiberg, der er projektleder i Guldborgsund Kommune.

Det er i samarbejde med Vores Nykøbing, at kommunen nu atter forsøger at skabe mere liv med flere handlende i den ende af byen ved samtidig at mindske trafikken.

- Sidste gang afprøvede vi forskellige modeller, og til sidst fandt vi én, der tilsyneladende ramte, siger projektlederen.

Læs mere om planerne for igen at indføre sivegade i Nykøbing i tirsdagens Folketidende.