Vikima Seed ansætter flere folk
Silobyggeriet er i fuld gang. Her vil der kunne rummes op mod 350 kubikmeter af de frø, der er virksomhedens råvare. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Kinesisk og californisk efterspørgsel giver travlhed i Holeby
En stigning i efterspørgslen på 40 procent har fået frøfirmaet Vikima Seed ved Holeby til i efteråret at øge medarbejderstaben med yderligere ti.
Også selvom høsten af spinatfrø ikke har været optimal i år, er der på virksomheden i Holeby stor travlhed med at rense og pakke resultatet af årets høst.
Det er to vidt forskellige markeder, der får det til at boome i Holeby: En af Vikima Seeds kunder har succes med at afsætte frø til babyleaf-salat i Californien, og en anden har haft store udvidelser i Kina.
De eftertragtede frø kommer fra samlet set 5.500 hektar - fortrinsvis i Østdanmark, men også eksempelvis Bornholm og Sydsverige.
- Blandt landmændene oplever vi en stor interesse for at dyrke spinat, siger direktør Kim Nielsen, Vikima Seed.
Læs mere i artiklen ” Vikima ansætter ti og får bygget ny silo til spinatfrø” i torsdagens udgave af Folketidende
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde