Vil lagre CO2 under Rødby
Danmark skal være CO2-neutralt i 2050. For at nå det mål, har regeringen valgt at satse på CO2-fangst. Rødby er nævnt som en mulig destination for et af de første pilotprojekter af Ramboll. Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
Energiselskab sigter mod at lagre CO2 i Rødbys undergrund.
Regeringen fremlagde mandag en ny plan for, hvordan Danmark skal ramme sine klimamål om at blive CO2-neutrale i 2050.
Planen involverer en øget indsats inden for Carbon Capture and Storage - eller CCS -, en teknologi hvor man fanger kvælstof og lagrer den under jord- og havoverflader.
Rødby som "ideel kandidat"
Her er Rødby blevet nævnt blandt otte lokationer, hvor man kan bygge "Pilot- og demonstrationsprojekter for geologisk lagring af CO2" inden for landets grænser.
Udover at underjorden er geologisk ideel til CO2-lagring, handler det også om den - som rapporten vurderer - minimale effekt, det vil have på naturen sammenlignet med andre områder.
- Der er kun i mindre omfang overlap mellem planområdet og særlige drikkevandsinteresser, og sammenlignet med de andre områder på land er der et begrænset omfang af beskyttet natur i Rødby-udpegningen og et mindre omfang af målsatte vandløb og søer, skriver Ramboll om det sydlollandske område som en kandidat til de første CCS-projekter af sin slags i Norden.
Rødby kan lagre 300 tons kvælstof
CCS-udspillet har fået tildelt i alt 40 milliarder kroner, hvoraf der er ca. 27 milliarder tilbage, som skal fordeles i to udbud.
Det betyder at virksomheder som Ramboll, Ørsted m. fl. kan komme med deres forslag til, hvordan de penge skal bruges.
I rapporten beskrives det, hvordan Rødby ifølge Geus kan lagre 300-340 millioner tons CO2.
Regeringen sigter efter, at den fulde fangst af CO2 begynder i 2029.
Overvejelserne omkring Rødby som et sted, der skal lagres CO2 er endnu ikke skrevet i sten, og vil afhænge af, om Ramboll får godkendt miljørapporten af Energistyrelsen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker