Vil rive to boligblokke i Nakskov ned

For halvandet år siden fik boligselskabet Lejerbo af Lolland Byråd nej til en ombygning af en af blokkene i afdeling Birkevænget i Nakskov. Baggrunden var, at antallet at lejligheder i afdelingen ikke blev reduceret, men derimod forøget.

Lolland Kommunes ønsker i renoveringssager, at antallet af boliger reduceres for at nedjustere mængden og dermed sikre et fortsat attraktivt alment boligmarked.

Lejerbo har siden oprettet en ny sag hos Landsbyggefonden, og vil nu rive to blokke ned, blok O, som allerede er tom, samt blok G. Blok P skal så ombygges fra 12 store lejemål til 18 mindre boliger, som der er større efterspørgsel på. Den renoverede blok får også elevatortårn.

Ved at rive to blokke ned nedlægges 24 lejemål, og nedrivning af endnu en blok (F) - og dermed farvel til yderligere 18 boliger - kan eventuelt komme på tale senere.
Udgiften er på 55 millioner kroner, og Lejerbo håber at kunne påbegynde arbejdet til maj.

Foto: Foto©Jan Knudsen

Lejerbo på vej med nyt projekt til 55 millioner i afdeling Birkevænget.

Offentliggjort Sidst opdateret