For halvandet år siden fik boligselskabet Lejerbo af Lolland Byråd nej til en ombygning af en af blokkene i afdeling Birkevænget i Nakskov. Baggrunden var, at antallet at lejligheder i afdelingen ikke blev reduceret, men derimod forøget.
Lolland Kommunes ønsker i renoveringssager, at antallet af boliger reduceres for at nedjustere mængden og dermed sikre et fortsat attraktivt alment boligmarked.
Lejerbo har siden oprettet en ny sag hos Landsbyggefonden, og vil nu rive to blokke ned, blok O, som allerede er tom, samt blok G. Blok P skal så ombygges fra 12 store lejemål til 18 mindre boliger, som der er større efterspørgsel på. Den renoverede blok får også elevatortårn.
Ved at rive to blokke ned nedlægges 24 lejemål, og nedrivning af endnu en blok (F) - og dermed farvel til yderligere 18 boliger - kan eventuelt komme på tale senere.
Udgiften er på 55 millioner kroner, og Lejerbo håber at kunne påbegynde arbejdet til maj.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde