Vil stoppe praktik i supermarkeder

Arkivbillede Foto: Anders Knudsen

Fagforenings klage kan sætte stopper for ledige i supermarkeds-praktik.

Offentliggjort Sidst opdateret

Når ledige kontanthjælpsmodtagere sendes i praktik i landets supermarkeder, er der tale om en ordning, der forsyner store kæder som Coop og Salling Group med gratis arbejdskraft og uretmæssigt sparer dem for millioner i udgifter til løn.

Sådan lyder kritikken fra fagforeningen HK Handel, der nu har klaget til EU-kommissionen over den danske virksomhedspraktikordning, som ifølge fagforeningen er udtryk for skjult statsstøtte.

- Gruppen af virksomhedspraktikanter i supermarkederne er så stor, og antallet, der efterfølgende bliver ansat i supermarkederne, er så lille, at der ikke længere er tale om en ordning, der hjælper ledige tilbage på arbejdsmarkedet, siger Per Tønnesen til A4 Arbejdsliv.

- Der er tale om en skatteyderfinansieret ordning, som hjælper virksomheder, der i forvejen giver overskud i milliardklassen, med at spare på regningen til de ansattes løn, mener HK Handel-formanden.

Hvis EU-kommissionen giver HK Handel medhold i fagforeningens klage og vurderer, at den danske virksomhedspraktik-ordning er udtryk for skjult statstøtte, kan det ende med at koste dyrt for store danske supermarkedskæder. Det vurderer Pernille Wegener Jessen, juraprofessor og ekspert i konkurrence- og statsstøtteret ved Aarhus Universitet.

- Hvis kommissionen vurderer, at en ordning er ulovlig og har givet uretmæssige økonomiske fordele til en bestemt virksomhed eller industri, vil den ulovlige støtte skulle betales tilbage, siger Pernille Wegener Jessen.

- Samtidig vil den pågældende stat skulle stoppe den ulovlige statsstøtte, eller ændre ordningen, så den opfylder EU-kommissionens betingelser for lovlig statstøtte, tilføjer professoren.

Ifølge Pernille Wegener Jessen vil tilbagebetalingen tage udgangspunkt i den besparelse eller økonomiske gevinst, som virksomheden har opnået gennem den ulovlige statsstøtte.

- I det her tilfælde vil man højst sandsynligt tage udgangspunkt i den besparelse i form af lønkroner, som virksomhederne har opnået ved at bruge ulønnede praktikanter fremfor almindeligt ansat personale, vurderer Pernille Wegener Jessen.

Hos Salling Group, der ejer Bilka, Føtex og Netto, afventer man EU-kommissionens vurdering af HK Handels klage, men fortsætter ellers brugen af virksomhedspraktikanter som hidtil. Det oplyser pressechef Kasper Reggelsen i et mailsvar til A4 Arbejdsliv.

- Folketinget har besluttet, at afklaringer og opkvalificeringer af ledige skal foregå i en virksomhed, ligesom flygtninge skal i virksomhedspraktik indenfor de første fire uger i en kommune. Den opgave hjælper vi med i et godt samarbejde med kommunerne, og rigtig mange ledige i jobrettede forløb ender med at få fast ansættelse hos os, hvilket vi er stolte af, skriver pressechefen.