Voldsom brand på campingplads

Foto: Claus Hansen

BILLEDSERIE: Brand i et pillefyr med otte tons træpiller gav brandvæsnet en lang nat.

Offentliggjort Sidst opdateret

HUMMINGEN Ved 20.30-tiden i aftes opdagede en beboer på Hummingen Camping, at det røg fra en silo fyldt med otte tons træpiller. Han slog alarm til campingpladsens ejer, Jes Warming.

- Så kom jeg derud, og så kunne jeg jo godt se, der var ild ud af siloen. Hold da op! Det var ikke så godt, så vi fik fat i brandvæsnet, fortæller han.

Lolland-Falster Brandvæsen rykkede ud, og det blev en lang nat. Først ved femtiden i morges kunne de 14 brandmænd køre hjem - efter små ni timers arbejde.

- Da vi kommer, er den helt rødglødende på siden, fortæller indsatsleder Jens Rasmussen.

Siloen står blot halvanden meter fra en fællesbygning, som det lykkes brandfolkene at redde. Men at slukke ilden i siloen skulle vise sig at være besværligt.

- Vi havde virkelig store problemer, for vi må kæmpe med den her silo, siger Jens Rasmussen.

Han besluttede, at brandfolkene med en maskine måtte skære huller i siloen for at kunne slukke ilden, ligesom de måtte skære hul i bunden og med håndkraft tømme siloen for træpiller. Det lykkedes.

Træpillerne forsynede et stort fyr, der sørger for varme og varmt vand til hele pladsen, og brandvæsnet vurderer, at fyret er brændt tilbage og har antændt pillerne, der har antændt en indvendig træbeklædning i siloen.

Uden træpillefyret står campingpladsen uden varme, og der bor en del håndværkere - blandt andet jyder, som bygger sommerhuse - så Skadeservice blev tilkaldt for at hjælpe med at etablere badefaciliteter. Brandvæsnet frygtede nemlig, at branden havde smeltet nogle vandrør, så vandforsyningen til pladsen var afbrudt.

Helt så galt gik det dog ikke, vurderer Jes Warming torsdag formiddag.

- Vi var i fuld sving fra morgenstunden med vvs'er og elektriker, og vi har lige sat tryk på. Det ser ud til, at vandrørene klarer det. Så er vi et stykke nærmere, og vi regner med at få varme i løbet af dagen, siger han og fortæller, at et oliefyr skal fungere som nødforsyning.

Klik på billedet herover for at se flere billeder.

Brandmændene måtte kæmpe hele natten med branden i siloen. Foto: Jes Warming
Mørket sænkede sig, mens brandmændene kæmpede videre med slukningen. Foto: Jes Warming
Først ved femtiden om morgenen kunne brandvæsnet køre hjem. Foto: Jes Warming
Campingpladsens ejer, Jes Warming. Foto: Claus Hansen
> Foto: Claus Hansen
Foto: Claus Hansen
Og sådan så siloen ud torsdag morgen. Foto: Jes Warming