ZOOLOGISK HAVE ER IKKE FOR SARTE SJÆLE
Guldborgsund Zoo og alle dyrene er klar til halloween i haven. Foto: Guldborgsund Zoo
Foto: Guldborgsund Zoo
Guldborgsund Zoo er i efterårsferien tryllet om til et rigtigt halloween-eventyr med spøgelser og græskar.
NYKØBING: Guldborgsund Zoo byder på masser af (u)hyggelige aktiviteter i efterårsferien og i uge 43.
Haven er pyntet op med af græskar - og måske kan man også risikere at møde et spøgelse i haven. Der er med andre ord masser af halloween-stemning.
Gæster man den zoologiske have, kan man udover at opleve dyrene også hygge sig med papirklip og være med til at pynte haven op til halloween.
Der er også konkurrencer, hvor man blandt andet kan vinde et familieårskort til to voksne og to børn, og så er der fundet sjove spil frem i ZooSchool for hele familien.
Er man heldig, kan man også møde zoo's maskot, pingvinen Silde, som deler slik ud til børnene i uge 42.
Guldborgsund Zoo har åbent alle dage klokken 9-17.
Du kan læse flere lokale nyheder fra Lolland-Falster HER.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker