18-årig sigtes efter storbrand

Udlængerne til døgninstitutionen Nørregård i Gloslunde nedbrændte i går. Det var den anden brand på fem dage på institutionen.En voldsom brand hærgede sent på eftermiddagen den selvejende døgninstitution Nørregård på Hobyvej 4 ved Gloslunde. Institutionen er indrettet i en tidligere landbrugsejendom.  
For bare fem dage siden blev et værelse raseret og flere stærkt skadet ved en brand samme sted. Branden i går blev anmeldt klokken 16.42, og allerede klokken 17.21 anholdt politiet en 18-årig ung mand, som er anbragt på institutionen. Den unge mand blev torsdag i retten i Nykøbing varetægtsfængslet indtil den 8. juli. Den 18 årige skal også metalundersøges. Han nægtede sig skyldig.
 
Det var hans værelse der udbrændte 5. juni, og i går havde han opholdt sig på brandens arnested umiddelbart før branden blev opdaget. Den 18-årige fremstilles i dag i grundlovsforhør.
 
Ifølge politikommissær Søren Vægter, Nakskov, sigtes den 18-årige også for branden 5. juni sent om aftenen på hans værelse.
 
- I starten var der mistanke til el-installationen, men vi havde netop fået fastslået at det alligevel ikke var den der var brandårsag, da den nye brand kom i går, oplyser Søren Vægter. Der var derfor straks mistanke om at den nye brand også var påsat.




Updateret torsdag kl. 1518 åig varetægtsfængslet frem til 8. juli sigtet for to gange at sætte ild til den institution han er anbragt på.

Offentliggjort Sidst opdateret