18 store skraldespande på vej til midtby
Maribo fik allerede i 2019 de nye, "intelligente" skraldespande. Nakskovs kan dog mindre. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Park og Vej har indkøbt 18 store Big Belly-skraldespande.
NAKSKOV Park og Vej har indkøbt 18 store Big Belly (stor mave, red.) skraldespande til Nakskov midtby, og i går var repræsentanter fra Ren By Nakskov med på en rundtur for at vurdere, hvor de kan placeres - og hvilke skraldespande der kan fjernes.
I Nakskovs bykerne er der 174 affaldsspande, og i bymidten 45. 25 af de nye, strategisk placeret, vil kunne levere næsten den dobbelte kapacitet, vurderes det i en rapport fra kommunen.
De nye Big Belly kan rumme hele 190 liter mod de gamle, der rummer 30 til 40 liter, og skraldespandene skal derfor ikke tømmes så ofte.
Den umiddelbare fordel er også, at måger, råger og andre dyr ikke kan komme og sprede skraldet, når først det er puttet i spanden. Man behøver desuden ikke at røre ved håndtaget, da spanden kan åbnes ved at trykke på en fodpedal, og der er en indbygget beholder til cigaretskod.
Det hele lyder lovende, mener Lars Dan Jensen fra Ren By Nakskov, der dog også ved, at hvis der bliver for langt mellem skraldespandene, smider mange bare deres affald:
- Det kan vi se, når vi er ude at holde byen ren.knus
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned