De lokale Falckredderes fagforeninger, 3F Midtlolland og 3F Vestlolland, vil have regionspolitikerne ud at stå til regnskab for borgerne, inden den endelige beslutning om ambulancekørslen bliver truffet 20. oktober.
De to fagforeninger har booket plads i restaurant Bangs Have i Maribo til et offentligt møde og vil indbyde en række politikere til mødet.
To af dem har dog allerede inden indbydelsen er sendt, meldt fra, oplyser faglig sekretær Karsten Mørk, 3F. Den ene er den frafaldne socialdemokrat Freddy Blak, som er på forretningsrejse i Tyskland, når mødet finder sted.
- Jeg ville ellers gerne have været der, og fortalt, hvordan virkeligheden ser ud, siger han.
Og andet formål kan den kendte øl- og whiskyelsker dårligt forestille sig, at mødet skulle have.
- Vi er jo enige i regionsrådet, så det er kun en formalitet, at beslutningen er udsat til den 20. oktober, siger Freddy Blak.
Han har stor forståelse for, at netop Falckfolkene rejser tvivl om, at Samariten Ambulans kan udføre jobbet med det mandskab, det svenske selskab har som grundlag for sit bud.
Men han mere end antyder, at Falcks tilbud er præget af lyst til let avance. Et synspunkt der, mener han, underbygges af, at Falck også vil have en langt højere timebetaling for ekstrakørsler ud over kontrakten.
- Det tyder på, at de er ude efter at få snabelen i kassen, siger Freddy Blak.
Og det skal et firma ikke have med hans gode vilje.
- Det ville være uansvarligt, hvis vi havde givet 100 millioner kroner mere for det arbejde, siger Freddy Blak.
Peter Hansen
ph@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet