96 unger bol(d)trede sig

Der blev driblet, som var det en grønsvær i Brasilien, da der skulle skydes på mål. Foto: Anders Knudsen

BILLEDSERIE: Maribo Boldklub har igen holdt en totalt udsolgt fodboldskole.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO "68 kilometer i timen", viser fartmåleren, da en af drengene losser bolden ind i netmaskerne. Jo jo, fodboldtræning er også blivet beriget af den digitale tidsalder.

Maribo Boldklub har i denne uge haft fodboldskole for 96 unger, og det har stillet store krav til de 12 trænere og madholdet.

- Hey, billedmand! Man må godt blinke lidt til kameraet... så får man flere følgere, lyder det kækt til fotografen fra en lille verdensmand, der spiller holdkamp med løbende udskiftning på boldbanen torsdag eftermiddag.

Rundt om ham myldrer børn og unge i alderen syv til 15 år. Der bliver sparket, driblet, skubbet, kastet og fintet.

- Vi kan godt mærke, at det ikke er så varmt som sidste år. De er ikke udmattede... bare lidt trætte, griner Brian Lohse Hansen fra Maribo Boldklub.

Ud over at træne teknik er der også bygget tætte venskaber op rundt om på grønsværen.

- Det er godt at se unge fra Sakskøbing stå arm i arm med deres venner fra Maribo, som de mødte på fodboldskole her sidste år, siger Brian Hansen.

Fredagens program er gået med den obligatoriske overraskelse, showkampe mod trænerne og vandkamp med brandsprøjteassistance.

Klik på billedet herover for at se flere billeder.

Selv på fjerdedagen blev der kæmpet indædt i hver eneste boldbesiddelse og jublet over hvert eneste mål. Foto: Anders Knudsen
Der blev strukket godt ud, når målvogterne skulle forhindre bolden i at gå i nettet. Foto: Anders Knudsen
Mange af børnene får nye kammerater på fodboldskolen og glæder sig hvert år til at ses igen. Flere børn kommer langvejs fra for at deltage. Foto: Anders Knudsen
Det var ikke kun bolden, der røg i nettet hos de ældste spillere. Målvogterne gav sig selv fuldt ud, og når der er fart på, kan det være svært at bremse. Foto: Anders Knudsen
Trænerne er på konstant i hele ugen - både når der skal trøstes, mægles, roses og coaches. Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen