Åbning af campingpladser
Michael Juel Fjelde og Vivi Fjelde er rykket ind på øverste etage af receptionsbygningen i Albuen Camping og havde standerhejsning i lørdags. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Sæsonen åbnet på nogle af de lokale campingpladser.
VESTLOLLAND Snart er det sommer.
Og derfor åbnede to af Nakskovs kendte campingpladser i lørdags med standerhejsning efter alle kunstens regler.
Nakskov Fjord Camping havde sæsonåbning på Hestehovedet klokken 11.
- Med et brag af glade gæster, oplyser Thomas Fugl, der åbnede kiosk og minigolf allerede fredag klokken 12.00.
På Albuen Camping var det to af fastliggerne, der sørgede for, at flagene kom til tops.
Flagene var dels Dannebrog, men også DCU-flaget, da campingpladsen er én af de i alt 22 DCU-pladser, der findes spredt ud over Danmark.
Lejrchef Michael Juel Fjelde og hans hustru Vivi Fjelde holdt reception for familie, venner og pladsens gæster og glædede sig over, at antallet af fastliggere er steget fra 12 til nu 34.
På Albuen Camping er der i alt 250 pladser, hvoraf de 211 er med strøm.
Det nyansatte campingchefpar har indrettet nyt udekøkken på pladsen og har planer om at sætte nyt hegn om swimmingpoolen og indrette legeplads ved receptionen.
På Nakskov Fjord Camping på Hestehovedet tæt ved lystbådehavnen er der 100 el-pladser, separate teltpladser og mulighed for at leje hytter i almindelig og luksusudgave.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde