Adgangen til borgerforslag rykker et skridt nærmere
Borgmester Holger Schou Rasmussen (S) er spændt på at se, hvad der kommer af borgerforslag på kommunens hjemmeside. Han opfordrer dog til, at forslagsstillerne også husker at komme med bud på, hvordan deres forslag skal finansieres. Foto: Ingrid Riis/arkivIngrid Riis/arkiv
Økonomiudvalg har godkendt de principper, der skal gælde for borgerforslag og den tekniske løsning til håndtering af dem.
Rikke Folm BergRikkeFolm Berg
OffentliggjortSidst opdateret
LOLLAND I Danmark kan man som borger se, støtte og oprette forslag til noget, som man mener bør ændres i lovgivningen eller i samfundet - et såkaldt borgerforslag. For at bruge ordningen skal man have stemmeret til folketingsvalg.
Hvis 50.000 personer med stemmeret til folketingsvalg støtter et borgerforslag, kan det blive fremsat i Folketinget.
Nu er adgangen til - på tilsvarende vis - at kunne oprette et borgerforslag i Lolland Kommune rykket et skridt nærmere.
Det skete, da økonomiudvalget på sit seneste møde godkendte de principper, der skal gælde for borgerforslag og den tekniske løsning til håndtering af dem.
For at stille et forslag skal man bo i Lolland Kommune, være fyldt 18 år og myndig.
Annonce
Derudover skal forslaget blandt andet vedrøre det kommunale område, overholde dansk lovgivning med mere (se faktaboks, red.).
For at et borgerforslag kan blive behandlet i byrådet, skal det opnå støtte fra 400 borgere, der er over 18, bosiddende i Lolland Kommune og myndige.
Det skal ske inden for seks måneder fra forslagets offentliggørelse på kommunens hjemmeside.
Opnår et borgerslag den nødvendige støtte, sætter borgmesteren forslaget på dagsordenen på det førstkommende byrådsmøde.
Teknisk løsning
Lolland Kommunes leverandør Bleau, som laver hjemmesider for en række danske kommuner, har udviklet et standardmodul til indsendelse og visning af borgerforslag, som også skal i brug i Lolland Kommune.
Dermed får kommunen en løsning, som lever op til lovmæssige krav til datasikkerhed og webtilgængelighed, har indbygget cpr-verificering, der gør det mindre arbejdskrævende at sikre, at forslagsstiller og -støtter er bosiddende i Lolland Kommune, samt er afprøvet i andre kommuner.
Borgmester og formand for økonomiudvalget i Lolland Kommune, Holger Schou Rasmussen (S), synes, at det er positivt, at borgerne får mulighed for at stille forslag.
- Det kan være med til at vise os, hvad der rører sig derude, ligesom det kan øge muligheden for, at man som borger kan få politikerne i tale om sager, som man er optaget af i et bestemt område, siger Holger Schou Rasmussen.
Det øger forudsætningen for demokrati i en storkommune, påpeger han.
Annonce
- Så det er fint. Jeg synes, det er godt, og jeg glæder mig til at se, hvordan det bliver udmøntet i praksis, og om borgerne vil bruge det.
Holger Schou Rasmussen er dog ret sikker på, at i sager, hvor der lige pludselig er 400 borgere, der rør på sig, ville byrådsmedlemmerne i forvejen være opmærksomme.
- Vi må jo se, hvad der kommer, siger han.
Forslaget om at indføre borgerforslag i Lolland Kommune skete oprindelig på initiativ og ønske fra byrådsmedlem Lars Christiansen (SF), som fik det forhandlet med ind i sidste års budgetforlig.
Regler for borgerforslag i Lolland Kommune: For at stille et forslag skal man bo i Lolland Kommune, være fyldt 18 år og myndig. Et borgerforslag skal have en hovedstiller og to medstillere. Deres navne offentliggøres sammen med forslaget på kommunens hjemmeside. Forslaget skal vedrøre det kommunale område. Forslaget må ikke være behandlet i byrådet før. Forslaget skal overholde dansk lovgivning. Forslaget må ikke indeholde stødende eller injurierende tekst. Forslaget må ikke indeholde følsomme eller fortrolige oplysninger om personer eller virksomheder.
Seneste artikler
Samarbejdet er ophørt: Valsemøllen er ikke trygge ved Danish Agro
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt