Ældre skal ikke længere have smurt mad hjemme
Det er slut med at hjemmepleje smører mad i borgernes hjem. Modelfoto. Foto: Sophia Juliane Lydolph
Sophia Juliane Lydolph
Ydelsen "smøre brød" skal udgå af tilbuddet til pensionister. Fremover får ældre leveret smørrebrød udefra.
LOLLAND For to år siden vedtog det daværende ældre- og sundhedsudvalg i Lolland Kommune, at ældre medborgere kunne blive visiteret til at få smurt mad i hjemmet af hjemmehjælperen, hvis de ikke selv magtede opgaven.
Denne ydelse kaldet "smøre brød" vil det nye ældreudvalg nu afskaffe igen, så de ældre i stedet får smurt madpakke leveret fra fælleskøkkenet.
Det lyder umiddelbart lidt tumpet, men det skal ses i lyset af, at ældreudvalget i disse måneder finkæmmer alle konti for at finde besparelser, der ikke rammer hårdt på omsorgen for ældre.
Da der er stort pres på hjemmehjælperne og deres arbejdsopgaver, så man er nødt til at bruge mange vikarer, har udvalget fundet, at man kan fjerne denne opgave med at smøre brød.
- Selvfølgelig er det rart for de ældre, at der kommer en person i hjemmet og smører maden, men vi bliver nødt til at lette arbejdspresset på hjemmehjælperne ved at fjerne opgaver, siger formanden for ældre- og sundhedsudvalget, Tom Larsen.
Lige nu er 73 borgere i kommunen visiteret til at få smurt deres mad.
Udgiften til denne opgave udgør på årsbasis 508.000 kroner.
Udvalget besluttede, at ydelsen skal ophøre, men den skal ud i høring hos blandt andet ældrerådet, før det kan endeligt vedtages.
Sagen tages op på næste møde og skal derefter i byrådet til den endelige godkendelse.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker