AKTION SLUT: POLITIET HAR INGEN KOMMENTARER
Arkivfoto: Claus Hansen
.
Politiet var lørdag aften talstærkt til stede i Rødbyhavn.
Politiet var lørdag aften talstærkt til stede i området omkring Rødbyhavn på Sydlolland.
Ifølge Folketidendes oplysninger var flere patruljer og en drone involveret i aktionen.
Jacob Prytz Hansen fra politiets kommunikationsafdeling bekræftede ved 20.55-tiden over for Folketidende, at man er i gang med en indsats omkring Rødbyhavn.
- Vi leder efter en person, blandt andet med drone. Vi har ikke yderligere oplysninger pt., lyder det fra politiet.
Samme melding blev omtrent samtidig sendt ud på politiets Twitter-konto.
Men mindre end en halv time senere kom et nyt, endnu kortere tweet, hvor politiet oplyser, at aktionen nu er afsluttet, men at politiet fortsat ikke har nogen kommentarer eller yderligere oplysninger.
Folketidende erfarer, at den pågældende person, som politiet ledte efter, skulle være stukket af fra Kofoedsminde i Rødbyhavn, og at vedkommende nu befinder sig i Tyskland.
Det har dog ikke været muligt at få verificeret oplysningen fra anden side, og politiets vagtchef havde hverken lørdag aften eller søndag morgen yderligere kommentarer end de tweets, politiet sendte ud.
- Du kan roligt skrive, at der ikke er noget at være urolig over i lokalområdet, siger vagtchefen søndag morgen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker