Antallet af værelser skal fordobles til 60

Bjørn Ibsen i Hotel Harmoniens store selskabslokale, som teamet vil renovere tilbage til fordums pragt. Foto: Jan Knudsen

Renoveringen af hotellets nuværende 30 værelser starter til juli, og derudover er det planen at fordoble kapaciteten til 60 værelser i løbet af et til to år.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV Hotel Harmonien i Nybrogade i Nakskov skal udvides og udvikles, så det igen bliver et lokalt samlingssted.

Det er den klare ambition for ejendomsudviklerne Bjørn Ibsen fra Aarhus og Peter Hagen fra Haslev. De har forpagtet Hotel Harmonien af ejeren siden 1998, Jørgen Lykkegaard.

- Da vi så selve hotellet, øjnede vi en mulighed for at skabe noget unikt. Vi ligger i slipstrømmen på "Nakskov 2030," der med de ambitiøse planer om byfornyelse især skal trække turister til Nakskov, samt Femern Bælt-byggeriet, der også vil trække en del overnattende gæster til, siger Bjørn Ibsen.

Han tilføjer, at en lang række lokale firmaer også har brug for overnatningsmuligheder. Lokalsamfundet skal også inviteres indenfor. Det skal blandt andet ske ved at genåbne hotellets restaurant, lige så snart corona-krisen er overstået, og ved en renovering tilbage til fordums pragt af det store selskabslokale ovenpå.

- Vi håber blandt andet at få en del bryllupper ind der, fortæller Bjørn Ibsen.

Renoveringen af hotellets nuværende 30 værelser starter til juli, og derudover er det planen at fordoble kapaciteten til 60 værelser i løbet af et til to år, oplyser han. På den gamle tjenergang ovenpå selskabssalen vil de etablere 10 værelser, og ovenpå Café Smør & Brød i Søndergade snakker de om at indrette 20 værelser på første og anden sal. Derved bliver der også elevatoradgang til hotellets værelser og selskabslokale.

Corona-krisen har dog foreløbig sat en stopper for åbningen af hotellet, men så snart regeringen tillader det, åbnes der for værelsesudlejning og i restauranten. Den skal drives af Martin Rommel og Dennis Lam, der har rykket deres "Surt & Sødt" ind i Harmonien, men nu som restaurant, ikke café.

I Business Lolland-Falster, der har hjulpet med at få forpagteraftalen på plads, vækker den kommende åbning og den fortsatte udvikling af byhotellet begejstring:

- Det vidner om, at der trods krisetider fortsat er gang i hjulene lokalt. Særligt Nakskov går en spændende fremtid i møde, venter forretningschef for Handel & Oplevelser i Business LF, Thomas Rasmussen.

Bjørn Ibsen driver i forvejen Hejse Kro ved Fredericia og er ved at starte vandrerhjem i Sommersted ved Haderslev, mens hans planer for Mogenstrup Kro og Auderødlejren glippede.

Om et til to år vil Hotel Harmonien have 60 værelser, siger Bjørn Ibsen. Foto: Jan Knudsen