Bageri fra Lolland hædret ved stor konkurrence
Marc Pabst fra Pabst Bakery med sit specialbrød i den ene hånd og beviset på, at brødet er Danmarks tredjebedste specialbrød i den anden. Foto: Anne Mette Thrane
.
Pabst Bakery fra Maribo fik onsdag en tredjeplads ved konkurrencen "Danmarks Bedste Brød & Kager".
Han har prøvet det før, og onsdag eftermiddag skete det så igen: Bagermester Marc Pabst fra Pabst Bakery i Maribo blev onsdag eftermiddag hædret med en præmie, da brancheforeningen Bager- & Konditormestrene i Danmark holdt deres årlige konkurrence "Danmarks Bedste Brød & Kager" i Odense.
Her blev Pabst Bakery nummer tre i kategorien Danmarks Bedste Specialbrød.
- Jeg er bare glad. Jeg kom ikke med nogen forventninger overhovedet. Det er jo dejligt, at man til hverdag laver noget, der er godt, sagde en smilende Marc Pabst bagefter til Folketidendes reporter.
- Hvad er hemmeligheden?
- Jamen det er jo bare en masse surdej, og så er der nogle poppede bygkerner og en masse frø udenpå, der gør det sprødt og lækkert, forklarer Marc Pabst.
Det er i øvrigt ikke første gang, at et lollandsk bageri bliver hædret for sine specialbrød. I 2022 gik Nysted Bageri helt til tops og vandt i kategorien.
Pabst Bakery er heller ikke uvant med at blive hædret ved den årlige konkurrence. Ligeledes i 2022 fik bageriet en tredjepræmie i konkurrencen om den bedste tørkage.
Og i 2018 vandt Pabst Bakery kategorien "Danmarks Bedste Rugbrød". I 2017 vandt bageriet i kategorien "Danmarks Bedste Madbrød".
Læs også:
Nysted Bageri vandt DM i specialbrød
Danmarks bedste rugbrød bliver bagt i Maribo
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker