Bekymring over flere udbetalinger til pension
Foto: Per Houby, arkivfoto
Per Houby, arkivfoto
Social- og arbejdsmarkedsudvalg presses af nye kriterier.
LOLLAND I Lolland Kommunes social- og arbejdsmarkedsudvalg er man lidt bekymret over udsigten til at overskride budgettet i indeværende år, på grund af at der er ændret for kriterierne for tildeling af seniorpension.
Reglerne for, hvornår man kan få seniorpension, er ændret med årsskiftet til 2020, og det kan man nu klart registrere i Jobcenter Lolland, hvor et stigende antal borgere bliver tildelt seniorpension.
På udvalgets februarmøde orienterede jobcentret om de nye kriterier, som går ud på, at man kan blive tildelt seniorpension, hvis man har mindre end seks år tilbage inden pensionsalderen, hvis man har haft langvarig tilknytning til arbejdsmarkedet med sammenlagt 20-25 års beskæftigelse, og hvis arbejdsevnen er varigt nedsat til højst 15 timer om ugen.
Disse kriterier er der ganske mange på det lollandske arbejdsmarked, som lever op til. Det betyder, at jobcentret siden årsskiftet - på de første fire måneder i 2020 - har registreret 72 personer, som har ret til seniorpension.
Tallet er steget hurtigt, idet der ikke var nogen i januar, 11 i februar, 25 i marts og 36 i april måned. Det forventes, at tallet fortsætter med at stige med stigende udgifter på budgettet til følge.
Seniorpensionssatserne i 2020 er pr. måned på 19.092 kroner til enlige og 16.229 kroner til gifte og samlevende, så det giver et øget træk på arbejdsmarkedsudvalgets budget. Opgørelsen blev fremvist under punktets status på indsatsen i Jobcenter Lolland, og denne status blev taget til efterretning.
Samlet ventes tildeling af seniorpensioner at koste kommunen 20 millioner kroner.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde