Beregning: 7.500 nakskovitter tvinges til at forlade deres hjem

Der fokuseres i den nye rapport på 100-års hændelserne og risikoen for over 1 meters havvandsstigning. Konsekvenserne for Nakskov ved en stormflod, hvor der er havvandsstigning på 130 centimeter, kan her ses efter DTU's beregninger. Visualisering: Navigating 360 og DTU

Dramatiske konsekvenser af klimaforandringerne.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Stormfloder kan blive en både økonomisk og menneskelig katastrofe for Nakskov ved en 100-års hændelse i 2071-2100. Altså om 50 til 75 år. Det viser de nye beregninger fra Danmarks Tekniske Universitet, DTU, som netop er offentliggjort.

Konsekvenserne for Nakskov er et af de tre første beregningseksempler, der offentliggøres.

60 procent af alle boliger svarende til 2.500 oversvømmes, og 7.500 personer tvinges til at forlade deres hjem. Også 60 procent af erhvervsbygningerne oversvømmes. Samme skæbne rammer 42 offentlige bygninger, herunder en række grundskoler og 11 daginstitutioner samt den kritiske infrastruktur.

Ifølge DTU’s beregninger vil både energiproduktionen samt affalds- og spildevandsanlæg blive hårdt ramt. De samlede skader beløber sig til 3,9 milliarder kroner.

Men selv hyppige klimakatastrofer, karakteriseret som 10-års hændelser, vil efterlade dramatiske spor. Her vil skaderne "kun" koste 2,4 milliarder kroner: 34 procent af boligerne oversvømmes, og det berører 4.250 borgere, men stormfloderne vil være meget hyppige.

Lammer økonomisk udsat område

Uanset hvilken hændelse, der rammer Nakskov, vil stormfloder risikerer at lamme et i forvejen økonomisk udsat lokalsamfund, tyder DTU's nye beregninger på. De adskiller sig fra Kystdirektoratets nyeste oversvømmelsesberegninger ved at være langt mere dystre, da DTU's scenarier er højere, og oversvømmelsesmodellen regner også med større oversvømmede områder.

Egen økonomimodel

Konsekvenserne af oversvømmelserne er beregnet med DTU's Skadesøkonomimodel OS2-SkadesØkonomi - Klimatilpasning, som er en open source-model, som en række kommuner, konsulenter, og DTU anvender til beregning af omkostninger ved oversvømmelser for boliger, sommerhuse, erhvervsbygninger, trafik, turisme, landbrug, rekreative områder, biodiversitet og offentlig service.

Kilde: DTU

Veje, broer og havne ubrugelige

De nye analyser fra DTU afdækker også dramatiske konsekvenser for Kerteminde og Kalundborg, og de tre bysamfund vil samlet set ved en 100-års hændelse og godt 1 meter havvandsstigning få skader for 8,6 milliarder kroner.

Læs også: En hastesag at få påvirket klimaudviklingen

I de tre byer vil over 5.000 boliger vil blive oversvømmet og gøre mere end 14.000 mennesker til midlertidige klimaflygtninge, mens omkring 1.000 erhvervsbygninger vil påføres store vandskader.

Dertil kommer, at vigtige trafikårer som veje, broer, havne med mere i lange perioder ikke kan anvendes. I vurderingen er ikke medtaget sommerhuse, som også i stort omfang vil blive ofre for de stigende vandstande.

I alle ovennævnte scenarier vil vandstanden ved en stormflod stige med over 3 meter.

10-års hændelser næsten værre

Men selv ved mindre havvandsstigninger og hyppigere stormfloder bliver konsekvenserne omfattende. 60 centimeter giver for eksempel et samlet tab på 6,2 milliarder, oversvømmer over 4.000 boliger og gør mere end 11.000 borgere midlertidigt hjemløse.

Meget hyppige hændelser - 10-årige - medfører godt nok mindre konsekvenser - for eksempel skader for knap 5 milliarder og oversvømmer 3.000 boliger. Men på grund af den øgede frekvens kan den akkumulerede effekt over tid blive tæt på eller større end ved de to øvrige hændelser.

Konklusionen er derfor, at uanset hvilke scenarier, der lægges til grund, vil effekten blive voldsom og forudsætte gennemgribende forholdsregler for at undgå, at store kystområder risikerer i kortere eller længere perioder at blive ubeboelige, og kaste store befolkningsgrupper ud i økonomiske og sociale kriser.

Flere beregninger for byer på vej

Professor Kirsten Halsnæs fra DTU oplyser til Folketidende, at de ikke lige nu har specifikke tal for Nykøbing Falster, men indenfor nogle få uger kommer der en anden rapport med tal for flere byer i hele Danmark.