Besparelser på frivilligt arbejde har gjort ondt

Erindringsværksted med museumsinspektør Anne Elmer på Skovcentret er et af de mange tilbud, der er mulige i kraft af frivillige fra museet. Foto: Jan Knudsen/arkiv

Ældre- og sundhedsudvalget følger situationen på frivillighedsområdet i ældresektoren.

Offentliggjort Sidst opdateret

LOLLAND - Det har givet noget larm rundt omkring i kommunen, og det er der ikke noget at sige til, når vi laver besparelser på støtten til frivilligt arbejde på 1.3 millioner kroner.

Sådan siger formanden for Lolland Kommunes ældre- og sundhedsudvalg, Tom Larsen (V), om baggrunden for, at hans udvalg i denne uge havde sat et punkt på dagsordenen om status på implementering af besparelser på frivillighedsområdet.

- Vi ville gerne drøfte, hvordan det er forløbet, når der ikke er så mange ressourcer tilbage, siger han.

Tom Larsen er den første til at beklage, at det har været nødvendigt at spare 1,3 millioner kroner indenfor frivillighedsområdet. Det er sket ved at begrænse det samlede beløb i tilskud til foreningerne og organisationerne, og det er også sket ved at skære ned på antallet af frivillighedskoordinatorer i plejecentrene.

I orienteringen blev det oplyst, at der var forskel på, hvordan frivilligarbejdet var grebet an rundt omkring i kommunen, men at der var fokus på et tættere samarbejde mellem de tilbageblevne koordinatorer og personalet på plejecentrene.

Der er fokus på at støtte de svageste frivillige, så alles indsats kommer borgerne til gode. Det blev også oplyst, at lederne på plejecentrene har stort fokus på, at frivillighedsdrevne aktiviteter bliver en integreret del af hverdagslivet på plejecentrene.

Det blev besluttet, at udvalget får en foreløbig evaluering til september, så udvalget stadig følger udviklingen.

Tom Larsen støtter gerne frivilligt arbejde. Her overrækkes en frivillig-pris til Per Larsen. Foto: Palle Nevad Frandsen/arkiv