Bil stukket i brand og kørt i sø

Falcks redningsdykkere måtte klokken 01.30 natten til søndag afsted til Nørresø ved Maribo, hvor et vidne havde set en brændende bil køre ned ad en skrænt og ud i søen.
- I første ongang frygtede vi, at der var personer i bilen, så det gjaldt om hurtigt at få dykkerne derud. Heldigvis var bilen mennesketom, men den stod stadig med lyset tændt, fortæller indsatsleder Hans Egon Bendorff, Lollands Brandvæsen Øst.
Da bilen - som var stjålet i Nakskov kort efter midnat - blev bjærget i land, viste det sig, at kabinen var fuldstændig udbrændt. Den udbrændte bil var nået 15 meter ud i søen, og der deltog over 15 redningsfolk i aktionen, hvor ingen personer altså var kommet til skade.
- Men vi vil da meget gerne i kontakt med personer, som kender til et par nummerplader, der er blevet pillet af bilen, inden den er fortsat i søen, fortæller vagthavende ved Sydsjælland- Lolland-Falsters Politi, Henning Karlsen.
De nummerplader, som sad på den udbrændte bil, har indregistreringsnummer ZK 27755.
Hvis nogen har oplysningeri sagen, kan man kontakte Sydsjælland- Lolland-Falsters Politi på telefon 55311448.




Redningsdykkere måtte natten til søndag afsted til Nørresø, hvor en bil stod på søens bund med lyset tændt.

Offentliggjort Sidst opdateret