Børnehave får nye lokaler i skoven - og andre kan også låne

Skovbørnehaven Eventyrskoven Frederiksdals nye Skovhus gør dagen lettere for cirka 25-30 børn. Privatfoto

Nu står Skovhuset endelig færdigt, og børnene har bedre adgang

Offentliggjort Sidst opdateret

Tilladelserne er på plads, økonomien holder, og nu står skovbørnehaven med et 40 kvadratmeter nyt Skovhus.

- Altså det betyder, at børnene får nogle meget bedre forhold for både toiletter, køkken og garderobe, end vi havde før, for der var det jo en skurvogn, fortæller formanden for Skovbørnehaven Eventyrskoven Frederiksdal Katrine Sanddahl.

Det private dagtilbud har igennem de seneste tre år arbejdet for at sikre børnene nye faciliteter i skoven.

Huset indebærer både toiletter, køkken, et rum til børnenes legetøj og garderober.

Leje i naturen

Flere fonde, private virksomheder og organisationer har hjulpet til med økonomien, mens frivillig arbejdskraft har hjulpet med at gøre lokalet klar til børnene.

Udover, at børnehaven nu har adgang til bedre toiletforhold og køkken, kan alle andre også booke dele af huset, når børnehaven holder lukket.

- Man har altid kunne låne shelterne ude ved børnehaven. Nu kan man også booke adgang til toilet og køkkenet i det nye hus, siger Katrine Sanddahl.

Altså det betyder, at børnene får nogle meget bedre forhold.

Katrine Sanddahl

Via hjemmesiden "Ud i naturen" kan man finde shelterne og toiletmulighederne.

Børnene nyder nu både godt af naturen og det nye Skovhus.

Interessenter bag projektet

  • Nordea Fonden
  • Lolland Kommune
  • Frilufts Rådet
  • Stensgaard
  • Børneringen
  • Lokale og Anlægsfonden
  • Børnehavens Støtteforening